Titulní obrázek

Počet uzavřených smluv o vstupu do 2. pilíře pomalu narůstá

Lidé začínají více myslet na situaci, kdy odejdou do důchodu. Vědí, že na stát se spolehnout nemohou. Od začátku roku se penzijním společnostem povedlo uzavřít 4624 smluv tykajících se vstupu do druhého piliře důchodového systému.

I když byl zpočátku růst uzavřených smluv pomalejší, postupně se počet zvyšuje stále rychleji. Do půlky ledna nabízely druhý pilíř pouze penzijní společnosti nebo jejich mateřské banky, teprve ve druhé polovině měsíce začala ČNB postupně registrovat zástupce pojišťoven a další zprostředkovatele, kteří začnou prodávat až během února.

Do druhého pilíře vstoupí během prvního pololetí minimálně půl milionu lidí a za celý rok přibližně milion. Během ledna začaly penzijní společnosti zvát klienty na první informační schůzky. Každá z nich jich už má za sebou několik tisíc, protože lidé prý mají o informace velký zájem.

Uzavřené smlouvy odesílají penzijní společnosti do Centrálního registru smluv, který je postupně začíná evidovat. Zkušenosti prodejců a telefonních operátorů penzijních společností ale ukazují, že lidem chybí základní informace o české penzijní reformě.

Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů. Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.

Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi zhruba pět milionů Čechů.