Titulní obrázek

Penzijní reforma je schválena!

Vládní koalice již prosadila zákon o penzijní reformě. Prezidenta Václava Klause tak poslanci přehlasovali sto dvěma hlasy.

Ministr financí Kalousek varoval poslance, že když zákon neprojde a již dříve schválená reforma penzí nebude moci prakticky začít, vznikne chaos a se státem se budou soudit jak lidé, kteří plánují, že peníze do penzijních fondů pošlou, tak samotné fondy.

"Výhodné to bude jen pro lidi s příjmem nad 40 tisíc korun měsíčně," oponoval Kalouskovi poslanec ČSSD Václav Votava. Zdůraznil, že penzijní reformou není nadšena většina lidí, ekonomové a dokonce i některé penzijní fondy. Penzijní fond banky ING už oznámil, že se projektu nebude účastnit.

Lidem penzijní reforma umožní, aby do fondů poslali tři procenta ze současných odvodů na sociální pojištění, pokud přidají další dvě procenta ze svého. Rozhodnutí o tom bude dobrovolné, ale nevratné. Na část své budoucí penze si tak lidé budou moci spořit sami, ale zároveň v budoucnu dostanou nižší penzi od státu. Právě to je důvodem, proč vláda reformu penzí prosadila. Aby stát něco ušetřil v situaci, kdy populace stárne a výplata penzí ve stejném poměru k výši platů, jaká je nyní, by v budoucnu pro stát byla těžko řešitelným problémem.

Samotnou reformu vláda prosadila už dřív. Zákon, který poslancům vrátil prezident Václav Klaus, umožní, aby mohla být spuštěna i technicky. Jinak by totiž neexistoval přehled o individuálních platbách na pojistné.

Před večerním hlasováním o zákonu se TOP 09 stala kuriózní věc. Ve chvíli, kdy už nebyl nikdo přihlášený do debaty, si strana musela vzít pauzu na čtyřicet minut, aby rychle sehnala chybějícího předsedu klubu Petra Gazdíka.