Titulní obrázek

Senát schválil předdůchody

Novela o předdůchodech, o jejich pravidlech a vyplácení prošla Senátem. Nyní už zbývá jen podpis prezidenta Václava Klause. Novela by měla usnadnit situaci lidem, kteří před odchodem do důchodu přijdou o práci.

Předdůchodový věk je samozřejmě doba, kdy se zaměstnání shání hůře. Podle ministra Kalouska může předdůchod řešit situaci lidí za předpokladu, že si lidé našetřili dostatek peněz ve třetím pilíři, tedy doplňkovém spoření. Rozhodnutí o jeho čerpání bude ale nevratné.

Kdo má naspořeno ve třetím pilíři alespoň tolik, že bude moci čerpat měsíčně 30 procent výše průměrné mzdy, a může to čerpat tak dlouho, že to neskončí dříve než tři roky předtím, než mu vznikne nárok na starobní důchod. Nyní 30 procentům odpovídá zhruba 8000 korun.

Takový důchod po dobu tří let mohou lidé pobírat, pokud si naspoří necelých 300 tisíc korun. Předdůchod je možný nejdříve pět let před nárokem na starobní důchod. Vztahovat se může i na lidi v těžkých povoláních. Stát předdůchody podpoří tím, že lidem nezkrátí částku vyplácenou později ve starobním důchodu. Budou též státními pojištěnci.

Podle informací ze sněmovny by lidem podle návrhu měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30 000 korun ročně, nynější hranice je 24 000 korun.

Žadatelé budou moci využít i jiné úspory. Návrh počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné.