Titulní obrázek

Axa se nezúčastní druhého pilíře penzijní reformy

Z devíti tuzemských penzijních fondů nepotvrdila svou účast ve druhém pilíři důchodové reformy pouze Axa PF. Finanční skupina Axa oznámila, že se zapojí do druhého pilíře nového důchodového systému jen jako finanční poradce. Strategickou dohodu uzavřela s penzijní společností Komerční banky. Spolupráce se nevztahuje na třetí pilíř doplňkového spoření, kde bude AXA nabízet vlastní fondy.

"Na základě pečlivého posouzení jsme se rozhodli vstoupit do takzvaného druhého pilíře v roli finančního poradce. Jsme plně přesvědčeni, že toto strategické partnerství s Komerční bankou nám umožní nabízet v rámci druhého pilíře to nejlepší na trhu," uvedl finanční ředitel skupiny AXA pro ČR a SR Mojmír Boucník.

V řádném termínu do konce února podalo České národní bance žádost o povolení penzijní společnosti a k provozování penzijního připojištění prostřednictvím transformovaných fondů všech devět penzijních fondů. Axa ale poté čekala na vyjádření mateřské společnosti ve Francii.

Penzijní společnosti budou spravovat peníze klientů v rámci tzv. druhého pilíře důchodové reformy. Do druhého pilíře budou lidé moci od příštího roku nově odvádět tři procenta z hrubého platu, která by jinak odvedli do průběžného systému. K nim budou ale muset připojit dvě procenta ze své hrubé mzdy. Rozhodnutí vstoupit do nového pilíře je dobrovolné, ale nedá se vzít zpět.

Vedle osmi penzijních fondů se druhého pilíře penzijní reformy zúčastní Raiffeisenbank. V souvislosti s důchodovou reformou založila penzijní společnost jako první nebankovní firma v ČR společnost Conseq. Ta ovšem nabídne spoření pouze ve třetím pilíři.

Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů. Do transformovaných fondů budou automaticky převedeni všichni současní klienti penzijních fondů, ale praktický dopad na jejich spoření bude jen formální. Pro klienty se nic nemění, naspořené peníze budou převedeny v plné výši, nemění se způsob placení příspěvků, ani pravidla pro připisování výnosů.

Současný systém penzijních fondů bude od ledna příštího roku platit jen pro nynější účastníky. Nové fondy už nebudou ručit za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabídnou i odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.

Koncem června 2012 měly všechny penzijní fondy celkem 4,6 milionu klientů. Do systému dobrovolného penzijního připojištění je tak nyní zapojeno více než 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.