Titulní obrázek

Němečtí důchodci musí chodit do práce

V České republice je velký počet důchodců, kteří pracují i v důchodu. Ovšem nám to již zvláštní nepřijde. Naopak v sousedním Německu začali zaznamenávat tento fakt a jsou z něho překvapeni. Na konci loňského roku si jich k penzi přivydělávalo přes 760 tisíc, tedy téměř o 60 procent více než o deset let dříve. Proto nyní bijí na poplach odbory, sociální organizace i opoziční levice.

Na interpelaci strany Levice zveřejnila berlínská vláda údaje o počtu pracujících seniorů. Podle ní vykonávalo práci na snížený úvazek za maximálně 400 eur (necelých 10 tisíc korun) měsíčně, 761.736 Němců starších 64 let. Téměř 120 tisíc z nich dokonce už oslavilo 74. narozeniny. Matthias Birkwald, důchodový expert Levice, uvedl, že takhle to dál nemůže pokračovat. Německo se podle něho řítí do masové chudoby ve stáří. Propady důchodů se prý musí zastavit. 

Ministerstvo práce však upozornilo, že od roku 2000 přibylo v Německu na tři miliony lidí starších 65 let. Nárůst počtu pracujících seniorů je proto podle něj "ve velmi předpokládatelných dimenzích". Podle statistického úřadu mělo mít na konci loňského roku zkrácený úvazek 4,5 procenta Němců, kteří překročili 64. rok života; v roce 2004 to bylo 4,2 procenta.

Ministerstvo navíc připomnělo, že se prodlužuje věk, po který lidé zůstávají zdraví a aktivní, a nechtějí proto automaticky přestat pracovat v 60, 65 nebo 70 letech. Podobný názor zastávají i odborníci na pracovní trh. Průměrný měsíční důchod na východě Německa činil na konci předloňského roku 1034 eur (dnes 25.600 Kč), na západě pak 1176 eur (29.120 Kč).