Titulní obrázek

Důchodci v České republice neumějí šetřit

Důchodci v České republice neumějí šetřit. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení. Na konci června evidovala přes 64 300 důchodců, kteří mají exekuci na důchod. S porovnáním s minulým rokem je to o 3 500 případů více. 

Proti roku 2000 se počet důchodů s exekucí zvýšil víc než čtyřikrát. V letošním červnu mělo zařízenou exekuční srážku 64 315 důchodů, což představuje nárůst o 5,6 procenta proti stavu z konce loňského prosince. Tehdy to bylo 60 874 důchodů. Nejčastěji se měsíční výše exekuční srážky pohybuje do 3000 korun, běžné jsou i případy se srážkou do 500 korun nebo jen do stokoruny.

Roste i stržená suma. Zatímco předloni činila 514 milionů korun, loni překročila už 1,1 miliardy. Letos za prvních šest měsíců byla přesně 741 636 453 korun. V roce 2000 evidovala správa asi 15 700 penzí s exekucí. Před pěti lety jich bylo už skoro 35 600. Předloni se počet vyhoupl přes 51 184. Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. ČSSZ z nich sráží, pokud to nařídí soud či exekutor exekučním příkazem nebo pokud rozhodnutí padlo ve správním, konkurzním nebo insolvenčním řízením.

Spotřebitelské organizace seniory varují, aby se nenechávali přemluvit k neuváženému nákupu drahého zboží, nebrali si nechtěné úvěry a zbytečně se nezadlužovali. Sdružení Spotřebitel.net už dřív uvedlo, že největší nebezpečí pro starší lidi představují prodejní akce, na nichž prodejci návštěvníky přesvědčí k nákupu. Rovnou jim poskytují i půjčky. Senioři pak často závazky nedokážou plnit.

Pokud důchodce dluh splatí, soud o či exekutor o tom správu informují. Ta pak srážení ukončí. Někteří lidé si na exekuce či pokračující strhávání stěžovali. Správa poté nestíhala záležitosti vyřizovat.