Titulní obrázek

Důchodci ve Španělsku živí své děti

Hospodářská krize postihuje téměř všechny. Ve Španělsku si však sociální nepokoje bez obětavosti důchodců téměř neumí představit. Zajištění senioři totiž dávají finance i střechu nad hlavou svým dětem a vnukům, kteří nesehnali práci. Milující důchodci je tak zachraňují před životem na ulici.

Španělé jsou pověstní silnými rodinnými vazbami, které jim teď výrazně pomáhají během hospodářské krize. Dříve bylo úplně automatické, že staří lidé žili u svých dětí v produktivním věku, nyní je to paradoxně přesně naopak. V zemi nyní panuje 25procentní nezaměstnanost a vláda výrazně seškrtává většinu sociálních dávek, důchody zůstávají netknutou jistotou - od loňska došlo jen k jejich zmražení.

Místo toho aby si svou penzi v hodnotě asi 1300 euro (33 tisíc Kč) užívali na pláži u moře, pomáhá mnoho důchodců ochotně svým dětem a vnoučatům a ve svých malých bytech živí někdy i tři generace najednou.

V některých případech však aktivitu vyvíjí samotné rodiny, které si své starší příbuzné berou zpět z domovů důchodců. Poté jim vyberou na svojí obživu penze. Bohužel, občas vidíme, jak mladší generace plení starší. Berou jí všechno, co má. Někteří odborníci označují španělské důchodce za tiché hrdiny hospodářské krize, bez nichž by docházelo k mnohem větším sociálním nepokojům. V mnoha případech jsou to jedině oni, kteří drží své dospělé děti před pádem do propasti bezdomovectví.