Titulní obrázek

Poslanci schválili zákon o protikomunistickém odboji

Zákon o protikomunistickém odboji prošel při třetím čtení Sněmovnou. Účastníci odboje dostanou peněžité odškodnění, pamětní odznak a zvýší se jim také důchod. Zákon, který míří do Senátu, se snažila zamítnout pouze KSČM.

Návrh zákona předložili poslanci Petr Tluchoř, Marek Benda, Petr Gazdík, Kateřina Klasnová a další. Senát už jednou loni v prosinci vrátil zákon zpět do Sněmovny. Teď ho poslanci Senátu předloží znovu. Hlavním smyslem zákona je morální a finanční odškodnění lidí, kteří nasazovali život v boji proti komunistickému režimu. Poslanci ODS prosazovali přijetí zákona dlouhodobě.

"Bojovníci proti komunistické totalitě čekali na uznání mnoho let. Jsem rád, že zástupci demokratických stran vyslovili se zákonem svůj souhlas," komentoval přijetí zákona Petr Tluchoř z ODS.

Pozměňovací návrh výboru pro obranu a bezpečnost chce odškodnit účastníky protikomunistického odboje částkou 100 tisíc korun a pozůstalé poloviční částkou. V případě, že přeživší nepobírají průměrný důchod, dorovná se jim. Odbojáři také získají pamětní odznak.

Došlo také ke zpřísnění zákona. Nově počítá s tím, že osvědčení účastníka protikomunistického odboje bude vydávat ministerstvo obrany na základě stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů.