Titulní obrázek

Koalice prohlasovala klíčové reformy

Sněmovnou v pátek 9.9.2011 prošel revoluční balík změn v sociálních dávkách, spoření na důchod v soukromých penzijních fondech. Dále přísnější pravidla pro zaměstnané i nezaměstnané.

Všechny reformní zákony nyní míří do senátu, který je s největší pravděpodobností vrátí sněmovně. ČSSD u několika reforem dokonce prohlásila, že je napadne u Ústavního soudu.

Sociální reforma

Sociální dávky se budou nově vyplácet výhradně úřad práce. Lidé je budou čerpat rovněž prostřednictvím sociální karty. Karta bude identifikátor, výslovně dobrovolné bude její využití jako platebního nástroje. Možnost dostávat dávky na účet nebo složenkou tedy zůstane, pokud člověk nezneužíval dávky.

Novela sjednotí celkovou výši rodičovského příspěvku, rodič bude mít nárok celkem na 220.000 korun.

Změnit by se měla pravidla pro zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Sjednotit by se mělo několik dávek pro handicapované na dvě - na mobilitu a na pomůcky.

Důchodová reforma

Ve druhém pilíři si lidé budou moct na individuální účty u soukromých penzijních společností převádět ze státního průběžného systému tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou bude, že si k nim přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Zákoník práce

Zaměstnanec bude moci dostat výpověď, pokud bude podvádět při neschopence.

Kdo bude v práci do jednoho roku, dostane jen jednoměsíční odstupné; kdo dva roky, dostane dva platy, a teprve od třetího roku v zaměstnání bude mít nárok na trojnásobek měsíční mzdy.

U vedoucích pracovníků chce ministerstvo prodloužit možnou zkušební dobu až na 6 měsíců. U práce na dobu určitou však maximálně na polovinu délky úvazku.

Novela zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně. Do stropu 10 000 korun měsíčně bude placena stejně jako dnes jen 15% daň z příjmu. Nad tímto stropem se zavede standardní sociální a zdravotní pojištění.

Práce na dobu určitou může být sepsána maximálně na tři roky.