Titulní obrázek

Důchodová reforma - začarovaný kruh

Momentálně jsme mohli zaznamenat mnoho informací týkajících se důchodové reformy, a to ze všech stran - hlavně z tisku. K důležité otázce: "Jakým způsobem budou zhodnocovány uspořené prostředky penzistů po skončení spořicí fáze?", se bohužel nikdo nevyjádřil.

Budete-li spořit na důchod po vlastní ose, získáte svobodu. Záleží jen na vás, kolik, kam, nebo jak dlouho si budete ukládat a kolik a jak často si budete v budoucnu vybírat.

Ovšem vstupem do druhého pilíře penzijního systému svou svobodu ztratíte. Nebudete moci ze systému vystoupit a budete si také muset zvolit způsob výplaty. Můžete si vybrat mezi vyplácením doživotní renty a rozpočítáním penět na dvacet let. Toto rozhodnutí je neměnné, na to nezapomínejte.

Pokud se rozhodnete na penzi spořit sami, budete mít jistotu, že se vám veškeré úroky od prvního dne až do konce vlastnictví spořicího produktu připíší na váš účet. To se však o druhém pilíři penzijního systému tak jednoznačně říci nedá.

Otázkou zůstává: "Co se stane s naspořenými penězi během období, kdy už bude člověk pobírat penzi?" Pojišťovna bude povinna každoročně použít k navýšení vyplácených důchodů nejméně 90 procent výnosů z investování aktiv, jejichž zdrojem jsou technické rezervy vytvořené k závazkům z pojištění důchodu. Vyplácený důchod se bude valorizovat na základě podmínek stanovených prováděcím předpisem, který bude připravovat ministerstvo práce a sociálních věcí.