Titulní obrázek

Marné snahy ke zvýšení zájemců o druhý důchodový pilíř?

Do druhého důchodového pilíře mohou lidé nad 35 let vstoupit jen do konce června. S blížícím se datem však penzijní fondy nezaznamenaly zlepšení. Na pomoc přichází Viki Cabadaj (herec Jan Antonín Duchoslav).

"Odkládejte si stranou třeba 500 korun na důchod a stát vám k tomu přidá každý měsíc 750," vyzývá 48letý herec. V půlminutovém klipu natankuje za pět set korun palivo do auta, záhy mu však benzin dojde. Naštěstí však myslel na budoucnost a spořil, a proto k automobilu stojícímu uprostřed pole přispěchá úředník s kanystrem v ruce a nádrž mu doplní.

Televizní reklama je první částí vládní kampaně, která má vyburcovat budoucí penzisty ke spoření v soukromých fondech. Po televizi se kanystry objeví i v tisku, na internetu, případně na billboardech. Zároveň byla spuštěna internetová stránka klidnabudoucnost.cz, kde zájemci najdou informace o druhém pilíři či penzijní kalkulačku.

Vláda na kampaň vyčlenila 20 milionů korun ze státního rozpočtu. Je to důkaz změny strategie, před koncem minulého roku totiž chtěla na propagaci důchodové reformy dát jen dva miliony a počítala spíše s tím, že o vyvolání pozornosti mezi lidmi se postarají penzijní fondy.

Po čtyřech měsících od startu je však zájem o spoření části povinných odvodů do soukromých fondů vlažný, od začátku roku se přihlásilo třicet dva tisíc lidí. Lidi nad 35 let mohou do 2. pilíře penzijní reformy vstoupit jen do konce června. Kampaň startuje právě tak, aby upozornila právě tyto lidi, aby tuhle možnost zvážili.

Součástí webu je proto i odpočítávadlo, které pětatřicátníky a starší na vteřiny přesně upozorňuje, kolik času jim ještě zbývá. Kdo se nerozhoupe ke vstupu, ten už si podle nynějšího zákona nikdy nebude moci začít spořit část povinných odvodů na důchod na svůj soukromý účet.

Nezájem lidí o vstup do penzijní reformy politiky a fondy nepříjemně překvapila. Stát proto přemýšlí, že by možnost vstoupit do druhého pilíře pro lidi starší 35 let znovu otevřel, a to patrně příští rok.