Objevil se další problém u reformy penzí
Pokud poslanci nepřehlasují veto k reformě penzí, státní kase bude hrozit ztráta až 10 miliard korun. Prezident novelu před nedávnem neschválil. Živnostníci měli i po změnách státu odvádět v sazbách pojistného dostatek peněz. Ovšem nyní se karta obrátila.
Může za to časový nesoulad zákonů, které souvisejí s reformou penzí. Novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení totiž osobám samostatně výdělečně činným, které se přihlásí do nového fondového pilíře, snižuje odvody na pojištění z 28 procent vyměřovacího základu na pouhých 8,5 procenta. Živnostníci, kteří se do nového pilíře nezapojí, však budou odvádět původní výši.
Pokud by živnostníci této díry v zákonech využili, mohli by si jen přihlášením se do nového pilíře razantně snížit odvody na pojistné. O co by se jejich příjmy tímto krokem zvýšily, o to by se naopak snížily státní pokladně.
Z odsouhlasených 8,5 procenta má totiž od 1. ledna příštího roku odcházet do nového pojistného fondu pět procentních bodů, takže do průběžného systému by proudilo zhruba jen 90 procent současných příjmů. Stát nyní podle České správy sociálního zabezpečení eviduje 1,01 milionu živnostníků, a na konci loňského roku, kdy bylo živnostníků zhruba o 25 tisíc méně, od nich vybral na pojistném za celý rok 23,3 miliardy Kč.
Ministerstvo financí, které připravovalo novelu, jež měla tuto rozdílnou výši odvodů napravit, však nepočítá s tím, že by se do nového penzijního režimu zapojili všichni živnostníci. Roční ztráty na pojistném by tak byly ve skutečnosti nižší. Teoreticky by stát přicházel asi o deset miliard ročně dva roky, tedy až do roku 2015, kdy začne platit zákon o jednotném inkasním místě, který rozdílnou výši odvodů u OSVČ srovná.
Pokud by příští týden poslanci novelu neodsouhlasili, vznikla by právní nejistota, chaos a výpadky příjmů. Nepodpoří-li poslanci novelu, musí experti rychle řešit, co dělat s celou důchodovou reformou.