Lidé nechtějí spořit v penzijních fondech
V červnu se zavřou brány pro vstup do druhého důchodového pilíře lidem starším nad 35 let. Politici jsou šokováni z velkého nezájmu ze strany obyvatelstva. Ovšem, už si neuvědomují, že v tomto rozhodnutí klientů spočívá několik hrozeb. A jak se chce vláda se svým dosavadním neúspěchem poprat?
Pokud je vám 35 let a více, máte čas vstoupit do takzvaného druhého důchodového pilíře pouze do konce června. Kdo tak neučiní, ten už si podle nynějšího zákona nikdy nebude moci začít spořit část povinných odvodů na důchod na svůj soukromý účet.
Účast pouhých 22 tisíc lidí v prvním čtvrtletí, které důchodová reforma Nečasovy vlády oslovila, však velmi nepříjemně překvapila politiky i fondy. Proto se uvažuje o tom, že se možnost vstoupit do druhého pilíře pro lidi starší 35 let znovu otevře, a to patrně příští rok.
Zástupci ministerstev financí a práce a sociálních věcí zatím hledají řešení. Zatím nechtějí věc komentovat, aby nevyplašili stávající zájemce a ti své rozhodnutí dál neodkládali. Znovuotevření vstupu pro pětatřicátníky a starší by lidem dalo víc času na získání informací o novém produktu. Dále se jedná i o možnosti odstoupení od druhého důchodového pilíře. Účast na reformě brzdí hlavně obavy, co s druhým pilířem udělá ČSSD, která vyhrožuje jeho zrušením.
Zatím fondy spoléhají na to, že nejvíc klientů získají v květnu a v červnu, tedy během posledních dvou měsíců předtím, než vyprší termín pro vstup lidí starších 35 let. Pak budou moci vstupovat jen ti, kteří ještě tohoto věku nedosáhli. Každá ze šesti penzijních společností na trhu musí ze zákona do dvou let získat alespoň 50 tisíc klientů, aby druhý pilíř nezavřela.
Stát chce lidi ke vstupu do 2. pilíře přesvědčit kampaní, do které investuje zhruba 20 milionů korun. Uvidíme, zda se situace změní.